550. rocznica narodzin Kopernika

19 lutego 1473 roku, czyli równo 5️⃣5️⃣0️⃣ lat temu w Toruniu urodził się Mikołaj Kopernik, jeden z najbardziej wybitnych uczonych wszech czasów, znany najbardziej jako astronom i twórca rewolucyjnej teorii heliocentrycznej, opisanej w jego w wielkim dziele „O obrotach sfer niebieskich”. Dokonanie to wywołało tzw. przewrót kopernikański – radykalną zmianę światopoglądową. Ale Kopernik był nie tylko astronomem – zajmował się również m. in. prawem, ekonomią, matematyką, medycyną… I również w tych dziedzinach osiągnął ważne dokonania.

Jednak nie zawsze jego wiedza spotykała się ze zrozumieniem i akceptacją. Kopernik, choć sam był duchownym, ze względu na swoją „wywrotową” teorię modelu Wszechświata w oczach kleru stał się wrogiem. Jego najważniejsze dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” umieszczone zostało w katolickim Indeksie Ksiąg Zakazanych. To samo zresztą czekało późniejsze prace innych uczonych, nawiązujących do teorii kopernikańskiej, np. Galileusza.

Wizerunków Mikołaja Kopernika znajdziemy bez liku, a różnią się one od siebie diametralnie. Tutaj zamieszczam mój ulubiony, fantastyczno-demoniczny, czyli grafikę Stanisława Szukalskiego (świetny artysta, niestety jednocześnie nacjonalista i antysemita – polecam artykuł w „Przeglądzie”). Przedstawiona na zdjęciu litografia z 1970 jest własnością Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, obecnie można ją oglądać w Muzeum Okręgowym w Ratuszu Staromiejskim na wystawie „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus Mikołaja Kopernika”, na której wernisażu miałem przyjemność wczoraj być.

One thought on “550. rocznica narodzin Kopernika

  1. Szkoda że jeszcze autor nie napisał, że Kopernika prawie ze spalono na stosie…
    Proponuję czytać więcej prac na temat historii dzieła Kopernika, a mniej bredni publikowanych w antyklerykalnych czasopismach. Publikacja dzieła Kopernika nie wywołała żadnej „radykalnej zmiany światopoglądowej” (ciekawe zresztą na czym miałoby to polegać). Nigdy Kopernik nie stał się „wrogiem w oczach kleru”. O „indeksie ksiąg zakazanych” też polecam doczytać, w jakiż to sposób dzieło Kopernika się tam znalazło i w jakiej postaci..,. i o tym że znajdowało się w legalnym obrocie pomimo tego umieszczenia. I o procesie Galileusza…

    Polubienie

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij