Debata o celowości budowy Centrum Camerimage

Budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage pochłonie ponad 600 mln zł. Poza samą budową obiektu są jeszcze koszty utrzymania instytucji. Przez 20 lat Centrum będzie otrzymywać 8 mln zł rocznie – po połowie z budżetu państwa i miasta. Warto zaznaczyć, że choć droga do wybudowania obiektu jest jeszcze bardzo długa i wyboista, to instytucja już zatrudnia dyrektora i kilku pracowników.

To wszystko budzi szczególne wątpliwości zwłaszcza w dobie kryzysu, wywołanego pandemią koronawirusa. Miasto szuka oszczędności w wielu obszarach (również w kulturze), ale z drugiej strony z gracją czołgu, wbrew oczekiwaniom mieszkańców, forsuje gigantyczną inwestycję.

Warto przypomnieć, że Toruń znajduje się w czołówce najbardziej zadłużonych polskich miast i jego dług przekroczył już miliard złotych.

Kultura to ważny obszar działalności człowieka. Sam jestem z tą branżą związany i jak najbardziej jestem zwolennikiem inwestowania w kulturę. Ale z głową. Toruń nie potrzebuje kolejnej wielkiej sali kinowo-widowiskowej, bo ma chociażby Jordanki z salami na prawie 900 i 300 miejsc. Mamy również ogromną halę na Bema oraz cały szereg rozmaitych instytucji, dysponujących własnymi obiektami, na które miasto musi przeznaczać niemałe środki. Do Jordanek dołożono w ubiegłym roku 15 mln zł.

Jestem zwolennikiem tego, aby państwo i samorząd były mecenasami kultury. I właśnie dlatego, co może wydać się paradoksalne, jestem sceptyczny wobec budowy Centrum Camerimage. Obawiam się tego, że efektem pochłaniania pieniędzy przez gigantyczną instytucję będzie to, że wszystkie pozostałe podmioty będą musiały mocno zaciskać pasa.

23 października o 17:00 w Toruńskim Towarzystwie Naukowym (ul. Wysoka 16) odbędzie się debata na temat Centrum Camerimage i kondycji miasta. Zapraszam wraz z szeregiem organizacji (Razem, Nowa Lewica, Toruńska Brygada Feministyczna, Pracownia Różnorodności, Zielony Toruń, Młoda Lewica, Młodzi Razem, Polska Partia Socjalistyczna).

Dziś wystąpiłem na konferencji prasowej w tej sprawie. Z relacjami można zapoznać się poniżej:

TVP 3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio PiK, Tylko Toruń, Nowości, Dzień Dobry Toruń

Pełen zapis konferencji

Do naszych zarzutów odniosła się rzeczniczka prezydenta Zaleskiego (prywatnie żona wicedyrektora ECF Camerimage). Zrównanie przez nią wydatków na Centrum Camerimage z wydatkami na oświatę (na którą bezwzględnie należy kierować nakłady finansowe) chyba samo się komentuje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: